Z jakého materiálu zvolit pergolu na zahradu? Bude vám klasická dřevěná pergola vyhovovat?


Léto se už zase blíží a to láká v setkávání se, ke grilování ale i k odpočinku. Samozřejmě, že venku. Už máte na zahradě pergolu nebo zahradní altánek?

Z jakého materiálu zvolit pergolu na zahradu? Bude vám klasická dřevěná pergola vyhovovat?

Dřevěná pergola na zahradě působí dobrým ale hlavně velmi přirozeným dojmem. Přírodní materiál se totiž vždycky skvěle hodí na zahrady, kde je okolo zeleň, tak nějak to s prostředím ladí dohromady více, než třeba pergola hliníková. Avšak k moderním domům s novou fasádou se vám může zdát právě hliníková pergola vhodnější. Záleží na tom, co preferujete, ale jde i o to, jak moc se budete nebo naopak nebudete chtít zdržovat s údržbou. Jaké jsou plusy a mínusy?

velká zahradní pergola

Výhody dřevěných pergol

Dřevěné pergoly patří ke klasice. Dřevo se navíc na zahrady bezpochyby hodí, jak ke starším domům, tak i moderním s novou fasádou. Ovšem záleží na vkusu i na tom, co preferujete. Jak je známo, dřevo jako přírodní materiál podléhá docela snadno opotřebení a navíc je náchylné na povětrnostní vlivy, na déšť nebo slunce. Dřevo zkrátka potřebuje péči. Je jedno, zda budete chtít pergolu mít přímo u domu, nebo zda zvolíte raději dřevěný zahradní altánek uprostřed zahrady. Dřevo si vždy bude vyžadovat vaši pozornost. Jinak logicky sejde, nebude vypadat dobře a taky se může stát, že celkově bude nutné pergolu předělat. I přesto mají dřevěné pergoly své kouzlo. Na začátku vás navíc dřevo naprosto uhrane a při prvotních nákladech na stavbu pergoly budete překvapeni, oproti hliníkovým pergolám jsou totiž ty dřevěné levnější.

luxusní pergola

Výhody hliníkových pergol

Dnes už se samozřejmě dají pergoly stavět z různých materiálů a není od věci popřemýšlet i o vhodné kombinaci dvou různých materiálů, ale právě hliník patří asi k tomu druhému nejčastěji využívanému materiálu pro stavbu pergol. Hliník totiž vypadá hodně moderně, netradičně a ladí spíše s novostavbami. I když je obvykle jeho pořizovací cena trošku vyšší, do budoucna neprohloupíte. On je totiž hliník zcela bezúdržbovým materiálem. Oproti dřevu na něj skutečně nemusíte vůbec sáhnout po dobu mnoha let. Snadno se i udržuje v případě, že se ušpiní a odolá mnohem lépe počasí, dešti i slunci nebo větru. Další možností jsou pergoly zděné, ty však už působí hodně netradičně a ne na každou zahradu se úplně hodí.

Hodně záleží na tom, kde bude pergola stát, ale nutno dodat, že oba tyto materiály mají prostě něco do sebe.