Elektřina je drahá

Stalo se Vám už někdy, že jste se po vyúčtování elektřiny zděsili? Nechápali jste, jak je možné, že je ta částka tak vysoká? Pokud ano, tak jste na správném místě. V tomto článku se dočtete pár rad, jak se dá spotřeba elektrické energie zredukovat a Vám to ve finále může ušetřit i pár tisíc.
 část elektrárny
Nebojte se změny
V první řadě je nutné si zjistit, jestli není možné brát elektřinu levněji od jiného poskytovatele. Zasedněte tedy k počítači, vlezte na internet a porovnejte ceny.
 
Úsporné žárovky
V poslední době se o nich stále více mluví. Pokud jste se jim doposud vyhýbali, tak je vhodná doba zvážit jejich koupi. Svícení v domácnosti tvoří přibližně 20 % celkové spotřeby a díky těmto žárovkám je možné ji zredukovat až na čtvrtinu. Mezi jejich další výhody patří vyšší trvanlivost a navíc jdou skoro celé recyklovat.
 svítící lampy
Odmrazujte
Peníze můžete ušetřit i pravidelnou péčí o chladničku a mrazničku. Věděli jste, že pokud se uvnitř nachází námraza větší než 5 mm, tak je jejich spotřeba energie mnohem vyšší? Dále je také důležité zkontrolovat těsnění dvířek, aby chlad neunikal ven a samozřejmě ji otevírejte co nejméně.
Pokud máte doma starší spotřebič, tak je vhodné začít uvažovat nad koupí novějšího modelu nejlépe energetické třídy A +++. Nový spotřebič vybírejte opravdu pečlivě a věřte, že do budoucna se to vyplatí.
 
Pohotovostní režim
Důležité je uvědomit si, že pohotovostní režim u spotřebiče není to stejné jako úplné vypnutí. Pokud je televize nebo počítač pouze v pohotovostním režimu či režimu spánku, tak stále spotřebovávají elektrickou energii. Z tohoto důvodu by se měli vždy vypínat síťovým vypínačem, nejlépe úplně vypojit ze zásuvky.
 sušení na slunci
Perte a sušte s rozvahou
Co se týče praní, tak si dávejte pozor na dodržení kapacity pračky. Jestliže ji budete zapínat jen poloplnou, tak se tím zbytečně zvýší její provozně energetická náročnost. V současnosti má však většina praček možnost nastavit program na poloviční dávku praní a tudíž můžete zvesela prát i menší dávky a nepřijít tak o finance.
Další kapitolou je sušení prádla. Zvažte, zda je opravdu nutné sušit prádlo v sušičce, jestliže máte možnost jej usušit i jinak. Pokud to počasí umožňuje, tak je nejlepší prádlo usušit venku na vzduchu nebo pokud je zima a topíte, tak je fajn využít tepla z radiátorů.