Nenechte se vyvést z míry dětským vzdorem

Malí protestanti se řadí obvykle do věkové kategorie od jednoho roku do šesti let. Největší kolize, ale nastávají kolem věku tří let, kdy dítě začíná zkoušet, kde je jeho hranice a kam sahají jeho možnosti vůči rodičům a okolí vůbec.

Jsou to situace, kdy malí vzteklouni na všechny podněty reagují slovy ne, nebudu, nechci,
malý culíček

popřípadě na řadu přichází pláč a křik. Pro většinu rodičů se tyto projevy stávají noční můrou, obzvláště pokud se odehrávají na veřejnosti. Každý z nich by se v tom případě ocitl

nejraději na míle daleko od své ratolesti, která se válí po zemi a hystericky kope kolem sebe.
smutný dítě

A jak se pokusit zvládnout dětský vzdor?

1. Než jakkoliv zareagujete, promyslete, co řeknete. Nevhodně zvolená slova mohou dítě

ještě více podráždit.

2. Od dítěte v žádném případě neodcházejte, snažte se vydržet, alespoň potud, dokud nejhorší nápor záchvatu nepřejde, a potom mu nabídnout varianty, které bude ochotno přijmout. Je třeba zdůraznit, že je nutno se vyhnout uplácení, protože tímto se dostanete do začarovaného kruhu. Je tedy například dobré dát předem dítěti jasně najevo, že až si na pískovišti dostaví hrad, půjde domů, nebo si nejprve uklidí oblečení, a pak si může hrát. Takto předem určená pravidla dávají dítěti jasné signály, že jste to vy, kdo určuje pravidla.

3. Netrestejte potomka za to, že se vztekal. Je třeba mu vysvětlit, proč nemůže být po jeho a že se tímto způsobem ničeho nedomůže.

4. Nenechte do konfliktu zasahovat okolí (prarodiče, sousedy, zákazníky v obchodě)

V každém případě je pro rodiče období vzdoru časem, kdy jsou zkoušeny jejich nervy a trpělivost. I tak ale musíte vašim dětem neustále dávat najevo, že jsou milovány a vy tu pro ně vždy budete. A pokud si se zvládnutím situace nevíte rady, obraťte se na dětského psychoterapeuta, který vám problém pomůže vyřešit.