Divocí koně, zubři a pratuři – návrat k přírodě

Nebyli jste letos na dovolené? Udělejte si výlet do přírodní rezervace Milovice, kde se můžete přenést do dob, kdy se po rozlehlých pastvinách a pláních proháněla stáda divokých koní, zubrů a praturů.

V roce 2015 vědci a ochranářská společnost Česká krajina přivezli do bývalého vojenského prostoru středočeských Milovic z anglického Exmooru čtrnáct divokých koní. Později přibyli i zubři a pratuři. Rezervace má dvě části. U Milovic je ta menší s koňmi a pratury, u Benátek nad Jizerou jsou zubři a koně. K menší ohradě je možné dojet autem, k té druhé se asi 500 m dojde pěšky od parkoviště.

divoci_kone

Již po prvních měsících spásání hrubých travin koňmi (včetně staré suché trávy „stařiny“), které jiná hospodářská zvířata nespásají, se objevily trsy hořce křížatého. Tato rostlina zde patří k nejohroženějším. S ní se objevil také modrásek hořcový Rebelův – motýl, jehož housenky se živí právě a jen květy hořce křížatého. Po několika týdnech spásání květů spadnou housenky na zem. Mravenci je odnesou do mraveniště, kde o ně do vylíhnutí pečují. I zde pomáhají divocí koně tím, že spásají trávy u mraveniště, a tak uvolňují cestu slunečním paprskům a zajišťují nezbytné světlo. Objevily se tu ale i další ohrožené rostliny – mateřídouška, rozrazil rozprostřený, také léčivé byliny – třezalka, šalvěj luční, řepík lékařský. Z ptáků – dudek chocholatý.

horec_krizaty

Příjemná procházka rezervací u Milovic trvá asi 1,5 hod. (4 km). Je zde několik dřevěných rozhledniček. Na jaře a na podzim jsou zvířata za elektronickými ohradníky více k vidění než v létě, kdy za horka vyhledávají stín a ochlazení pod stromy. Dalekohled je každopádně vítaný, pokud byste náhodou neměli štěstí vidět kopytníky zblízka.

V roce 2018 byla 11. dubna fotopastí zachycena v rezervaci přítomnost vlka. Od té doby ale žádné další záznamy o vlkovi nebyly. Přesto je dobré se mít na pozoru a své psy nenechávat pobíhat na volno.

O divoké koně, zubry a pratury projevily zájem i další chráněné krajinné oblasti a národní parky na jižní Moravě nebo v západních Čechách.