Jak na stavbu kruníku

Z čeho kurník postavit?

Na trhu se nabízí celá řada materiálů, to ví každý. Každý chce však také ušetřit nějakou tu korunu. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit staré vyřazené palety. Ve firmách a podnicích se jich doslova válí hromady. Jsou výbornou konstrukční pevností budou skvělou oporou jádra kurníku. Dokonce i střechu lze postavit spojením více palet dohromady. Další výhodou je unifikovaný rozměr, se kterým se při návrhu velice dobře pracuje. Spousta palet i po materiální stránce velice kvalitní. Kvalitní dřevo je základem, aby stavba vydržela několik let.
Palety jsou nicméně sestaveny z prken s určitým rozestupem. Co s tím? Odpověď může být OSB deska tloušťky 0,5 mm (0,6 mm), která se připevní jak na vzniklé stěny, tak na střechu. Cena vyjde na několik málo stovek a kurník je ihned k zabydlení. Na střechu doporučuji připevnit tzv. bobrovku, neboli asfaltovou lepenku. A nemusí jít jen o bobrovku, firmy dnes nabízejí spoustu dalších alternativ. S kvalitním podkladem získají slepičky dostačující ochranu před deštěm a sněhem.
Slepice u krmítka

Jak kurník postavit?

Ideálně na nohy, které umístíte do čtyř rohů, 50 – 60 cm vysoké. Podpěry doporučuji postavit na cihlu nebo, jako v mém případě, je umístit do ztraceného bednění a vylít betonem. Proč? Stabilitu, kterou stavba získá i při rozmáčeném terénu je neocenitelná.
Spojením dvou palet získáte přední a zadní stěnu. Připojením jedné palety z každé strany pak stavbu doplníte. Stejný postup aplikujte na střechu a podlahu. Vždy k sobě připevněte palety. Občas se nevyhnete řezání například přímočarou pilou, ale tímto popsaným způsobem si práci zjednodušíte.
Pohled na kurník se slepičkami
V přední části můžete vytvořit boxy pro snůžku a ještě vám zbyde prostor pro popelení, krmení a případné další pomůcky při chování drůbeže.

Jak ošetřit dřevo?

Na trhu je spoustu přípravků, které jsou šetrné a zabrání nežádoucím parazitům zničit vaše dílo. Dřevo také ochrání nátěr. Zde se fantazii meze nekladou.

Zateplený kurník?

Do vzniklých mezer v paletách je možné umístit polystyren. Ten budete muset nakoupit a část i nařezat. V mém případě jsem zvolil tloušťku 80 cm. Ptáte se, proč zateplovat? Aby i v zimních měsících měli slepičky pohodlí a i tak vám snesli alespoň pár vajec.
Pokud zavedete do kurníku ještě elektriku, můžete jej vyhřívat, popřípadě světlem simulovat den.

Finalizujeme

Uvnitř kurníku je nezbytné postavit bidlo. Bidlo doporučuji široké přibližně 10 cm. Kulatá bidla ničí slepičkám hrudní koš, na který je kladem velký tlak. Vnitřní prostor osaďte také snášecími buňkami, ať mohou kde slepice snášet.