Jak na dětský pokoj? Spolupracujte se svým potomkem a budou se dít zázraky.

Malé děti, malé starosti

Prvních pár měsíců určitě vaše dítko nebude potřebovat svůj pokoj. S největší pravděpodobností bude v noci spát s vámi v ložnici a jen těžko pošlete deseti měsíční batole hrát si do dětského pokoje. Takže pokud čekáte rodinu, není důvod se znepokojovat tím, že nemáte připravený pokojíček. Ale možná zastáváte názor, že dítě má spát samo v místnosti, abyste ho nebudili. A možná vám to funguje. Gratuluji. Patříte k malé skupině lidí, kteří se v noci vyspí. Dětský pokoj s vlastní postelí začněte řešit mezi rokem až dvěma.

prostor_pro_hru

Dítě tam bude zezačátku trávit pouze noci, hrát ho necháte samotného bez dohledu až později, i přesto že se mu v jeho pokoji nemůže nic stát, sami zjistíte, že ono samo vyhledává raději kontakt s vámi a vy jste také klidnější, když vidíte, co dělá.

Cesta ke školní docházce

Změnu bude pokojíček potřebovat, až půjde vaše ratolest do školy. Bude nutné vybrat vhodný psací stůl a osvětlení na něj, aby si dítě nekazilo záda a oči. Celkový dojem z pokoje už by měl být uspořádanější, odstraňte zbytečné hračky, se kterými si už školák nevyhraje. Vymyslete, jak nejlépe využít úložný prostor pro oblečení, hračky či knížky.

psací_stůl

A nezapomínejte, že i školní dítě si potřebuje hrát a potřebuje k tomu určitý prostor, do kterého mu nikdo nezasahuje.

A vzhůru do puberty

A je to tady. Je to jako včera, když jste se vrátili z porodnice a najednou před vámi stojí „puberťák“. Nejspíš touží mít tmavé závěsy a nejdůležitějším místem v pokoji je stůl s počítačem. Nepořádek, kam se podíváte. Aby si mohl pozvat do svého království kamarády, pokuste se mu pokoj přeorganizovat alespoň trochu podle jeho představ. Společně vymyslete kompromisy, protože opravdu nemůže mít černé stěny. Zkuste mu dovolit samolepky na zeď. Nezapomínejte také na prostor k relaxaci, třeba si jednou bude chtít přečíst knížku v pohodlném sedacím vaku. Domluva s dospívajícím dítětem není snadná, ale určitě to nakonec zvládnete.