Chůze po schodech zlepšuje paměť a podporuje dobrou náladu


Chystáte se k výstavbě domovního schodiště a rozmýšlíte se nad jeho koncepcí v součinnosti se stavební firmou? Ať už tu bude schodiště jakékoli, rádi bychom vám naznačili, abyste si lépe uvědomovali, jak zásadní stavební prvek to je, a čím je pro nás přínosný. Chůze po schodech totiž není jen nudný pohyb, který každý dobře zná, ale naopak by se mu mělo věnovat více pozornosti dokonce v masmédiích v rámci propagační činnosti. Co je vlastně na chůzi po schodech tak zvláštního a zajímavého?

masivní schodiště

Vaše nálada – také se někdy probouzíte unavení, nevyspalí a otrávení? Jestliže nemůžete spát a hledáte něco na posílení spánku, v první řadě zhasněte v domě všechny světla, důkladně vyvětrejte, vypnete všechny mobily, televizi i notebook a běžte se projít po schodech. Lepší než projít je proběhnout se po nich, nahoru a dolů sem a tam, několikrát, alespoň deset minut. Chůze po schodech vám zlepší náladu a posílí spánek zaručeně, a víte proč?

schody v domě

Kombinace endorfinů a krevního oběhu – naše nohy a chodidla jsou část těla, která je nejvíce svalnatá. Proudí tudy nejvíce krve, a jestliže tyto svaly zaměstnáte, významně podpoříte práci srdce a krevního oběhu. Začnou se rychle tvořit hormony štěstí – endorfiny, a bude i lépe pracovat váš mozek. Zrychlí se tím i buněčná regenerace a podpoří i další systémy v těle.

Chůze po schodech je natolik zdravá, že kdybyste to věděli, a kdyby to věděla většina lidí, například co žijí v panelácích, nikdo z nich, s výjimkou opravdu nemocných a nemohoucích, by nejezdil výtahem, ale všichni by chodili pěšky. A byty ve vyšších patrech by se prodávaly za mnohem vyšší cenu, než ty v přízemí.

Takto je to v životě zařízeno, protože obvykle to v uvozovkách „obyčejné“ mívá pro nás nejvyšší cenu a také nám přináší ten největší profit. Važme si proto schodišť a hlavně po nich častěji našlapujme. Nahoru i dolů.