Aby vám to k něčemu bylo


1.      Klid a ticho
Když se pokoušíte něco číst, potřebujete k tomu správné podmínky. A vůbec nesejde na tom, jestli je to knížka, článek nebo učebnice. Takže když louskáte něco, co byste si rádi pamatovali, tak si vyberte klidné a tiché místo, kde se budete moci opravdu soustředit. Vypněte si telefon, zavřete počítač, a pokud chcete hudební doprovod, vsaďte na něco nevtíravého. Věnujte se pouze textu před sebou, všechno ostatní v tu chvíli může počkat. 

pes

2.      Zhouba jménem zvýrazňovač
Jsou populární jak mezi studenty, tak mezi pracujícími na všech pozicích. Nápad je prostý: v textu si zatrháme jen to podstatné, a náš mozek si to bude lépe pamatovat. Problém je, že takhle to nefunguje. Většinou skončíte se stránkou svítící všemi barvami, ze které ale nevíte ani zbla. Neříkáme, že byste barevné fixy měli odložit úplně, ale text si nejprve pročtěte celý a až potom začněte S ROZMYSLEM podtrhávat. Díky tomu si budete pamatovat kontext, ne jenom to, že na stránce dvacet jste měli něco podtržené růžově.

číst

3.      Poznámky
Ať už do knihy nebo vedle na papír. Jak postupujete textem, dělejte si tužkou poznámky. Skvělou strategií je psát si k textu otázky a sám si na ně odpovídat, Zkuste také to, co právě čtete, zasadit do kontextu vašich znalostí. Tedy, čtete-li článek o pěstování mrkve, přemýšlejte o tom, co už o pěstování mrkve víte. Učíte-li se na zkoušku, je skvělou strategií se sami sebe ptát na otázky, na které by se podle vás mohl ptát i váš vyučující.

stoh

4.      Práce s textem
Pokud máte tu možnost, mluvte s někým o tom, co právě čtete. Zkuste jim to shrnout, popsat klíčové body a závěr. Nebo si tleskejte do rytmu. Pokud na to máte odvahu, zkuste si text třeba vyzpívat nebo zarapovat. Vytvořte si s pomocí textu myšlenkovou mapu. Prostě udělejte z kusu papíru něco víc. Uvidíte, že vám učení najednou půjde daleko lépe.