Kde najdeme ocelové zábradlí

V dnešní době je nepostradatelnou součástí každého schodiště i balkónu zábradlí. A z dobrého důvodu. Značně zvyšuje jejich bezpečnost, a má i další funkce. V případě schodů pomáhá při výstupu i sestupu, v případě balkónu zase zvyšuje pocit bezpečnosti a dovolí nám, abychom přišli až ke kraji bez toho, že bychom měli strach z pádu.

Je jasné, že pokud je tak rozšířeno, výrobci nám budou ochotni a schopni nabídnout širokou škálu tvarů i materiálů, které můžeme použít, a to v nejrůznějších cenových skupinách. Problémem je, jaký si vybrat.

schodiste1

Asi nejklasičtější je dřevo. To bylo používáno hlavně v minulosti, dnes je ve většině případů nahrazeno kovem, především pak v modernějších budovách. Ovšem někdy se používá kombinace obou materiálů.

Poněkud exkluzivnější je pak ocel. Ta má sice podstatně lepší vlastnosti, než klasický kov, který bývá použit, avšak je také o něco dražší. Proto ocelové zábradlí prakticky nenajdeme v soukromých domech, i když i zde se najdou výjimky.

Mnohem častěji se s ním však potkáme jinde. Pro své vlastnosti bývá používáno jako venkovní zábradlí, například u veřejných budov či na veřejných prostranstvích. Najdeme je před obchodními centry i v parcích. Zde se totiž uplatní jak jeho odolnost vůči vnějším vlivům, tak i jeho vzhled.

schodiste3

A právě ten je příčinou, proč jej najdeme i v obchodních centrech. Zde se však obvykle jedná o kombinaci se sklem, kdy jsou skleněné desky upevněny na ocelové konstrukci. Je to samozřejmě proto, aby se návštěvníkům umožnil plný rozhled po všech obchodech.

Samozřejmě ani ve veřejných prostorech se nehodí všude. Mnohdy například radnice či městské úřady obývají jednu ze starých budov v centru města. A tam se zrovna lesk oceli příliš nehodí. Zde jsou tedy použity jiné, přiměřenější materiály.

A to platí i v případě, že bychom si jej chtěli pořídit domů. Je potřeba zvážit, zda se tam skutečně hodí. Přeci jen, může být i zajímavým doplňkem.