Dočasné pozastavení žádostí o vízum pro občany z Vietnamu

19. červenec 2018 se stal černým čtvrtkem pro některé občany z Vietnamu, kteří v České republice chtějí i nadále podnikat. Vláda v tento den rozhodla dočasně pozastavit nové žádosti o dlouhodobá víza pro podnikání a rovněž o dlouhodobý pobyt v souvislosti se zaměstnáním. Ve vietnamské metropoli Hanoj je totiž na českém zastupitelství evidováno příliš mnoho žádostí, které kapacitně úřad nezvládá projednávat.
žena na plantáži.jpg

Medvědí služba, anebo bezpečnostní hrozba

O Vietnamcích je známo, že jsou nesmírně pracovitý, podnikavý a houževnatý národ. Jejich výhodou je, že jejich komunity drží při sobě a vzájemně si pomáhají, ostatně, tento znak je doménou Asiatů, podobně se chovají i ke svým blízkým a příbuzným Číňané a Japonci.
modré brýle kluka.jpg
V České republice více než 3 roky schází pracovní síly ve výrobě. Kvalifikovaný dělník je dnes vyvažován takřka zlatem, zatímco ještě před osmi lety tomu bylo přesně naopak. O dělnické profese však není mezi Čechy příliš zájem a tak tato místa zastupují mimo jiné i Vietnamci. V roce 2015 provedli někteří čeští podnikatelé dokonce misi pod záštitou Hospodářské komory do Hanoje, aby se snažili rekrutovat potenciální zájemce o práci v Česku. Podařilo se kontaktovat téměř 200 tisíc Vietnamců, kteří v naší zemi kdysi studovali nebo pracovali, a domluví se češtinou nebo slovenštinou, ale veškeré snažení ztroskotává právě na úřednících, kteří zamítají žádosti o udělení víz.
asiatka s kloboukem.jpg
Bohužel je v tomto směru docela běžnou praxí fakt, že schopní pracovníci ze zahraničí musí ve Vietnamu za zprostředkování pobytu v Evropě platit tučné poplatky až 20 tisíc US dolarů. Přitom se jedná pouze o sumu za zprostředkování pohovoru na konzulátu. Tito lidé pak musí splácet překupníkům dluhy, a mnoho z nich se také zaplete do obchodů s drogami. Na území České republiky a Německa totiž operují vietnamské a čínské skupiny producentů pervitinu.